Buzlanan Buzdolabı Nasıl Temizlenir ?

Sosyal Medyada Paylaş

Temizlik günlük hayatımızın bir parçasıdır. Bayanların özellikle mutfakta geçirdikleri zamanlar daha fazladır. Yemek, bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı gibi zaman alıcı ve sürekli aynı işleri yapmaktan sıkılan ve yorulan bir insan düşünün. Birde bunların sorunları ile uğraşınca insan işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 

Karlanan Buzdolabı

Bu ufak makalemizde mutfakta en sık karşılaşabileceğiniz sorunlardan bir tanesinin nedenlerini ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Buzlanma nedenleri ve buzlanma çözümleri olmak üzere makalemizi 2 parçadan oluşturduk. Neden buzlanma yaptığını bilmezsek çözüm bize bir şey kazandırmaz, sürekli aynı sorun ile uğraşıp dururuz.

Yeni nesil buzdolapların da sıkça karşımıza çıkmayan, eski dolaplarda kadınların korkulu rüyası buzdolabı karlanması neden olur çözümü nedir? 

Buzdolabı neden buzlanma yapar ?

Buzdolapları yapılış itibari ile içerideki hava ortamının dış ortamlardaki hava bağlantısının kesilmesi için tasarlanmıştır. Bu sayede buzdolabına koymuş olduğunuz gıdaları bozulmadan saklayabiliyorlar. Kapağın sıkça açılması ya da açık bırakılması buzlanmayı artıracaktır ve dolabınızın daha çok çalışmasını sağlayacaktır. Buda size yüksek fatura olarak yansıyacaktır.

Buzdolabı içerisine sıcak yemek koymak. Bu hata da yine buzdolabınızın karlanmasına sebep olacaktır.

Buzdolaplarınızda bulunan kapı fitillerinin eskimesi, yıpranması ya da delinmesi gibi sorunlar da dolabınızda buzlanma yapan sebeplerin arasındadır.

Buzdolabınıza koymuş olduğunuz yiyeceklerin nemli olması (yeni yıkanmış ürünler direk dolaba konulmaz) yine karlanmanın başlıca sebepleri arasında geçmektedir.

Yeni dolaplar da dijital gösterge panelinde bulunan soğukluk ya da sıcaklık ayarı, eski buzdolaplarında bulunmamaktadır. Eski dolaplarda gaz basıldıktan sonra bir ayar yapılır ve o ayar senelerce gider. Yüksek soğutma dereceli ayarlanan dolaplarda da sıkça karşımıza karlanma sorunu çıkmaktadır.

Buzlanma nedenleri öğrendikten sonra gelelim bunların çözümlerine. Karlanma sorunu beyaz eşya servisi çağırmadan kendimizin çözebileceği sorundur. Yukarıda ki maddelere dikkat edersek buzdolabınızda bir arıza olmadığı müddetçe dolabınız karlanma yapmayacaktır.

Buzdolabı Karlanması Çözümü

Buzdolabınız buzluk alanında ki buzlanmanın temizliği kadınlar için her zaman bir sorun teşkil etmiştir. Yanlış temizlik yöntemleri sorunların daha büyümesini ve dolabınızda daha büyük masraflara yol açacaktır. Yanlış temizlik yapılan dolapların sonu hep buzdolabı servisinden geçmektedir. Buzdolaplarınızdaki buzlanma sorunu kronik bir hale gelmiş ise mutlaka bir buzdolabı servisinden yardım almanız gerekmektedir.

Buzdolabınızın buzluk bölümüne sirke koyma işlemi ile başlayabilirsiniz. Bunun ölçüsü eski buzluk bölümlerinde bir kase yeterli olacaktır ya da fısfıslı bir şişeye bir kaşık sirke koyup onun ile buzların üzerine sirkeli suyu sıkmanız da yeterli olacaktır. 10-15 dakika bekleyip temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Sirkede bulunan alkol buzun erimesine yol açacaktır. Dolabınızın kapağı kapalı iken sirkeyi koysanız da etkili olacaktır. Tabi sirke kokusunun içeriden giderilmesi için güzel bir temizlikte yapmanız gerekmektedir. Temizlik sonunda mutlaka kurulama işlemi yapmanız gerekmektedir.

Beyaz eşya servisi ustalarımıza mesaj gönderip ücretsiz bilgi alabilirsiniz !!!

Dolabınızı boşaltıp, elektrik fişini çekip buzların erimesini beklemekte bir yöntemdir. Yalnız bu yöntem uzun süreceğinden dolayı dışarıdaki meyve, sebze, yiyecek ve içeceklerin bozulma riski vardır. Bu yöntemi oda sıcaklığında yaparsanız buzların erime süresi daha da uzar, bunu sıcak olan bir odada ya da dışarıda yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra bir güzel temizlemeniz ve kurulamanız gerekmektedir. Kurulama işlemini yapmaz iseniz içeride nemli bir hava kalacağından yeniden buzlanma yapacaktır. Mutfakta bu işlemi yapıyorsanız mutlaka su tahliye noktasının oraya ayrıca bir su kabı koymanızda yarar vardır. Yoksa bütün mutfağınız batabilir. Yeniden dolabınızın fişini elektrik prizinize taktığınızda dolabınız uzun bir süre eski soğukluk durumuna gelmesi için çalışacaktır. 

Çok önermesek te biz çözüm yolu daha bulunmaktadır. Buzdolabınızın buzluk bölümüne sıcak bir tencere sıcak su koyunuz ve kapağını kapatınız. 10 15 dakika arası bekleyiniz ve sptatula tarzı bir alet ile temizleyeniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu temizleme aracınızın sivri ya da metal olmamasıdır. Tahta bir spatula kullanabilirsiniz.

Buzlanan Buzluk Nasıl Temizlenir ?

Böyle dolabınızdaki buzlar kalıp halinde düşecektir. Kolay bir yoldur ama buzluğa koyduğunuz sıcak su dolabınızın uzun süre çalışmasını sürdürecektir. Kesinlikle dolabınıza sıcak su dökmeyiniz. Bu sorunu daha da büyütecektir ve dolabınızın arızalanmasına sebep olacaktır. Buzları temizledikten sonra mutlaka dolabımızı kurulama işlemi yapmamız gerekecektir. Kurulanmayan dolapta yine aynı sorun başınıza gelme ihtimali çok fazladır.

Bu sorunlarınızın başınıza gelmeden önce mutlaka dolabınızın kullanma talimatını okuyunuz. Sorunlarınız devam ediyorsa ya da bu işlemlerden sonra dolabınız sürekli çalışıyorsa beyaz eşya servisinden yardım isteminiz de yarar vardır.


Buzlanan Derin Dondurucu Nasıl Temizlenir?

Derin dondurucuların buzlanması yine yukarıda bahsetmiş olduğumuz buzlanma nedenleri ile aynıdır. Dolap kapağının çok açılıp kapanması, dolap kapağının fitillerinin bozulup dondurucunun içine hava alması ya da sıcak ürünlerin koyulmasıdır. Yalnız çözümleri aynı değildir. Dikkat etmeniz husus bizim makalemiz bilgilendirme amaçlıdır. Mutlaka derin dondurucunuzun kullanım kılavuzunu okuyunuz ya da bir beyaz eşya servisinden destek isteyiniz.


Derin Dondurucu Karlanması Çözümü

Buzlanan derin dondurucu temizliği her zaman başa beladır. Dondurucunuzdaki ürünleri dolaba yerleştir. Derin dondurucuyu temizle, kurut sonra yeniden ürünleri yerine yerleştir. Çözüm metoduna göre 1 günü geçebilen bir işlemdir. Tüm derin dondurucu temizlik metodlarında mutlaka dolabınızı boşaltmanız gerekmektedir. Dondurucunuzu boşaldıktan sonra çıkarılabilir parçaların hepsini çıkartıp yıkamanız ve nem kalmayacak şekilde kurulamanız gerekmektedir. 

Gelelim çözüm metodlarımıza.

Derin dondurucunuzun 12 saat önce termostat ayarınızı en soğuk moda almanız gerekmektedir. Süre dolunca dolabınızın elektrik fişini çıkarınız. Çözülme başlayınca derin dondurucunuzun içindeki ve dışındaki boşaltma kapaklarını açınca sular dışarıya akacaktır. Tam kuruladığınıza emin olduktan sonra dondurucunuzu fişini takıp kapısını kapatınız. 1 saat kadar boşta çalıştırınız. Sonra ürünlerinizi yeniden dondurucunuza yerleştirebilirsiniz. 

Dondurucudaki ürünlerin boşaltımı yapılınca buzdolabındaki sıcak su koyma işlemini burada da uygulayabiliriz. Bir tencere kaynamış sıcak suyu dondurucunuzun içine koyunuz. Burada dikkat etmeniz gereken konu tencerenin altına mutlaka yanmaz bir malzeme koymanızdır. Sıcak tencereyi direk dondurucunuzun içi ile temas ettirmeyiniz ve sıcak suyu dondurucunuzun içine dökmeyiniz. Sıcak su koyup dondurucunuzun kapağını kapatınız ve 10 15 dakika bekleyiniz. Kapağı açıp tahta bir spatula ile çok bastırmadan yumuşayan buzları temizleyebilirsiniz.

Sirkeli su yöntemi yine burada da kullanabileceğimiz bir yöntemdir. Fısfıslı bir şişeye 1 kaşık sirke ekleyip dolabınızı boşalttıktan sonra dondurucunuzun duvarlarına sıkıp 10 15 dakika kadar bekleyip temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu işlemde de buzları temizledikten sonra mutlaka ince noktaya kadar kurulama işlemi yapmanız gerekmektedir.

Karlanmış Buzdolabı Temizleme

Buzdolaplarınızın ve derin dondurucularınızı temizlerken kesinlikle delici ve çizici bir alet kullanmayınız. Bu maddelerin kullanımı daha büyük masraflara yol açacaktır.  Önerilerimiz sonucunda sorunlarınız devam ediyorsa mutlaka beyaz eşya servisinizden destek almanız gerekmektedir.


En Yakın Usta İçin Sektör, Şehir ve İlçenizi Seçin

Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin