Elektrik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal Medyada Paylaş

Elektrik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Elektrik enerjisi özellikle de son yıllarda günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sadece bir saat elektrik gittiği zaman olumsuz anlamda ne kadar etkilendiğini görmüşüzdür.

Dolayısı ile elektrik hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Ancak dikkat edilmediği taktirde çok büyük olumsuzlukların da oluşabileceğini hiç bir zaman unutmamalıyız.

Elektrik tesisatımız da oluşan bir sorunun elektrikçi tarafından giderilmediği taktirde çok büyük sorunlara dönüşebileceğini unutmamalıyız.

Bundan dolayı da tesisatımız da yaşadığımız en küçük bir problemde dahi elektrikçi ustalarımızdan yardım istemeliyiz. Sizin de bildiğiniz gibi oluşan büyük yangınların ekserisi elektrikten kaynaklanmaktadır.

Elektrik tesisatımız da problem yaşamamak için şu hususlara dikkat etmeliyiz:

  • Bir prize birden çok fiş takmamalıyız. Özellikle de çok akım çeken ütü, ısıtıcı, fırın, tost makinesi, saç kurutma makinesi gibi araçlar kesinlikle aynı prize takılmamalıdır. Çok gerekli durumlarda televizyon, bilgisayar, receiver, telefon vb. araçlar aynı prize takılabilir. Çünkü bu araçlar az enerji ile çalışabilen araçlardır.
  • Elektrik taşıyan kablolar üzerinde az da olsa ısı oluştuğu için zamanla kabloların plastik kısımları aşınır. Dolayısı ile kabloların iletken kısımlarının temas etmesi halinde yangına neden olabilir.
  • Nemli ya da ıslak ellerimiz ile kesinlikle elektrikli araçlara temas etmemeliyiz.
  • Prizlerin mutlaka topraklanmış olması gerekmektedir. Olası bir terslik durumunda toprak hattı sayesinde gelen fazla akım toprağa iletilecektir.
  • Oluşan elektrik arızaları mutlaka deneyimli elektrikçilere yaptırılmalıdır. Kendimiz kesinlikle müdahale etmemeliyiz.
  • Uzatma kabloları mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Uzatma kabloları daha fazla enerji kullanımına neden olacaktır.

Günümüzde elektriğin oldukça pahalılaşması nedeniyle tasarruf önemli olmaktadır. Ustahome içerisinden size en yakın elektrikçi yi arayarak tüm işlemleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Elektrik Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

En Yakın Usta İçin Sektör, Şehir ve İlçenizi Seçin

Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin