Kararan Fayanslar Nasıl Temizlenir ?

Sosyal Medyada Paylaş

Hepimizin evinde işyerinde kararmış fayans vardır yoksa da potansiyel olarak kararmak üzeredir. Fayansın kendisi kararma olasılığı çok yoktur ancak düşük kaliteli fayanslar kısa sürede kararma yapabilir.

Fayans Araları Nasıl Temizlenir ?

Fayansların genellikle aralarında bulunan dolgu malzemesinin kararması çok sık görülen bir sıkıntıdır. Fayans dolgusunun (derz) kararması banyo tuvalet mutfak ve koridorlarda görünür, Hijyene önem veren kişiler için kabus gibi bir görünümü olan bu fayans aralarını nasıl temizleyeciğinizi anlatacağım.

Kesinlikle fayans aralarını tuzruhu gibi asitik özelliği olan kimyasallarla temizlemeyiniz, çünkü kullanacağınız asit türevi kimyasallar fayans aralarındaki dolgu malzemesini bozacağından ıslak zeminlerde aşağıya su sızdırmasına sebep olabilir. Şimdi Size Sararan Kararan fayans aralarını evde kendi hazırladığınız karışımla nasıl temizleyeceğinizi anlatacağım.

Kararan Fayanslar Nasıl Temizlenir ?

Kararan Fayanslar için Etkili Çözüm (1)

Öncelikle İhtiyacımız Olan Malzemeleri Yazalım 

 • 6 Bardak Su
 • 1/2 Fincan Kabartma Tozu ( Karbonat'da Olur)
 • 3 Adet Limon
 • 1/4 Fincan Sirke

Öncelikle suyu bir kaba doldurun, arkasından kabartma tozu yada karbonatı, limonların suyunu ve sirkeyi ekleyerek iyice karıştırın. Hepsi bu kadar, artık sararan kararan fayans aralarını temizleyebileceğiniz sıvı hazır.

Şimdi gelelim fayans aralarını temizleme uygulamasına, Temizlik esnasında mutlaka eldiven kullanın.

Hazırladığınız fayans temizleyiciyi, temizlemek istediğiniz fayans aralarına uygulayın, ve bir fırça yardımı ile güzelce fırçalayın.

Fırçalama bittikten sonra, 45 dakika 1 saat sonra fayanslarınızı su ile yıkayın.

Fayans araları artık tertemiz.

Kararan Fayans Nasıl Temizlenir ?

Sararan Fayanslar için Çözüm (2)

Ayrıca, Kalıcı ve uzun yıllar  fayans araları temiz kalsın istiyorsanız bunun için fayans aralarındaki beyaz çimento (dolgu malzemesini) sivri uçlu bir spatola yada tornavida gibi el aletleri ile çıkarmanız gerekmekte ve çıkardıktan sonra tekrar dolgu malzemesi ile araları doldurmanız lazım. Bu oldukça zahmetli bir iş olmasına rağmen oldukça etkili ve uzun yıllar kararmadan bembeyaz yada istediğiniz renkte kalacaktır. İsteyenler için bunun tarifinide aşağıda veriyorum haydi başlayalım

İhtiyacımız Olan Malzeme ve El Aletleri

 • 1 Kova
 • 1 Sünger (Büyük olması Tercih edilir)
 • Spatola Tornavida Küçük Çekiç
 • Beyaz Çimento (Yada fayans dolgu malzemesi)
 • Yeteri kadar su
 • Eldiven

Öncelik olarak temizliğini yapacağınız alanı fayansları ıslatıyoruz, ıslatma sebebimiz derz araları yumuşasın diye değil elbette, çalışma sırasında ortaya çıkacak olan tozların havaya uçmaması için :). Bazı fayans araları kolay çıkabildiği gibi çok zor da çıkabilir buna hazırlıklı olmalıyız.

Elimizdeki spatola ile fayans aralarındaki dolgu malzemesini çıkarmaya başlayalım eğer ki fayans araları oldukça zor çıkıyorsa tornavida ve çekiç yardımı ile fazla sert olmamak kaydı ile çünkü sert vurursak fayansları kırabiliriz bu yüzden yavaşça çekiç ve tornavida yardımı ile aralardaki dolgu malzemelerini çıkarıyoruz başta da dediğim gibi fayans aralarını bu yöntem ile temizlemek oldukça yorucu olabilir.


Kararan Fayans Araları Nasıl Temizlenir ?

Fayans aralarını temizledikten sonra kovanın içerisine yeteri kadar beyaz çimento yada dolgu malzemesini koyduktan sonra yeteri kadar su ilave edeceğiz koyacağımız su miktarı malzemenin cacık kıvamına gelene kadar olacak.

Kıvama gelen dolgu malzemesini fayans üzerine sünger yardımı ile yayıyoruz tüm alana yaydıktan sonra fayans aralarına girip girmediğini kontrol ederek fayans aralarına dolgu malzemesini yediriyoruz.

Bu işlem bittikten sonra süngeri yıkayıp fayansların arasındaki dolgu malzemesini bozmadan fayans üzerlerini sünger ile temizliyoruz, çünkü donduktan sonra çıkması çok olacaktır bu yüzden dolgu malzemesi donmadan temizliğini yapın. Tüm işlemler bittikten 12 saat sonra fayanslarınızı tertemiz fayans araları ile kullanabilirsiniz.

Kolay Gelsin.

Fayans Arası Temizleme

Fayanslar Kararmış Ama Ben Uğraşamam Diyenlere Çözüm :)

Yok ben bu işler ile uğraşamam işim var gücüm var diyorsanız bu yöntem tam size göre :)

İhtiyacımız Olan 

 • 1 Telefon

Nerede Olursanız olun tüm Türkiye'de Usta bulma sistemi olarak hizmet veren Ustahome içerisinden size en yakın fayans ustası nı arayarak tüm işlerden kurtulabilirsiniz. 

Kararan fayans araları nasıl temizlenir

En Yakın Usta İçin Sektör, Şehir ve İlçenizi Seçin

Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin
Adres, şehir veya öneri kategorisini seçin